www.svazky.cz

Křišťálová Lupa

Tyto stránky byli v soutěži Křišťálová Lupa nominovány odbornou porotou mezi 10 nejvýznamnějších českých internetových stránek v kategorii projekt roku (inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt)

Národní knihovna

Stránky jsou zařazeny do projektu Národní knihovny – digitální archiv českých webových stránek

WebArchiv - archiv českého webu

Kontakt

Obsah této stránky připravil kolektiv nadšenců, kterým není lhostejné fungování státních institucí v naší zemi a vadí jim, že i dvacet let od změny režimu v ČR se stát nehodlá řádně vypořádat s bílými místy naší novodobé historie.

Aktivity koordinuje
Stanislav Penc

Prohlášení k současné situaci koordinátora obsahu stránek.

Rádio Svobodná Evropa

Leták k 60.výročí zahájení českého vysílání Rádia Svobodná Evropa

Ve čtvrtek 5.května 2011 se uskuteční v prostorách Senátu konference k 60.výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa, kde bude Stanislav Penc rozdávat leták, který k této příležitosti vznikl. Leták si můžete přečíst zde.

Objektový svazek „ALFA“ Státní bezpečnosti proti Rádiu Svobodná Evropa

K 60. výročí zahájení pravidelného vysílání Rádia Svobodná Evropa zveřejňujeme významný historický pramen. Jedná se hlavní objektový svazek vedený Státní bezpečností od počátku provozu této rozhlasové stanice, jejíž vysílání představovala pro řadu občanů žijících v totalitním komunistickém režimu jeden z mála svobodných informačních zdrojů.
Zveřejněné dokumenty dokládají velký zájem, který o Rádio Svobodná Evropa komunistický režim projevoval. Rozvědka StB (krycím názvem I. správa MV) založila v roce 1955 operativní svazek s krycím názvem „Alfa“, který vedla až do konce osmdesátých let.
Svazek „ALFA“ se z větší části dochoval. Obsahuje hlavní podsvazek a řadu dalších podsvazků a příloh. Celkově je v něm nyní uloženo více než 25 000 stránek dokumentů, včetně řady fotografií. Svazek „ALFA“ je nyní uložen v Archivu bezpečnostních složek a je podle archivního zákona volně přístupný všem badatelům (ABS, fond svazková agenda I. správy SNB, objektový svazek „ALFA“, reg. č. 10081).
K hlavnímu objektovému podsvazku zveřejňujeme i několik dalších důležitých podsvazků, včetně finančního. Postupně budou na této stránce zveřejněny také další dokumenty ze svazku „ALFA“.

zobrazit celý text a galerie »