www.svazky.cz

Křišťálová Lupa

Tyto stránky byli v soutěži Křišťálová Lupa nominovány odbornou porotou mezi 10 nejvýznamnějších českých internetových stránek v kategorii projekt roku (inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt)

Národní knihovna

Stránky jsou zařazeny do projektu Národní knihovny – digitální archiv českých webových stránek

WebArchiv - archiv českého webu

Kontakt

Obsah této stránky připravil kolektiv nadšenců, kterým není lhostejné fungování státních institucí v naší zemi a vadí jim, že i dvacet let od změny režimu v ČR se stát nehodlá řádně vypořádat s bílými místy naší novodobé historie.

Aktivity koordinuje
Stanislav Penc

Prohlášení k současné situaci koordinátora obsahu stránek.

Pencovi hrozí za zveřejnění databáze StB 15milionová pokuta

Praha ČTK– Aktivista Stanislav Penc, který na internetu zveřejnil databázi komunistické StB, za tento krok možná tvrdě zaplatí. Úřad na ochranu osobních údajů ho totiž obvinil z porušení zákona na ochranu osobních údajů a hrozí mu pokuta až 15 milonů korun. Uvedl to sám aktivista s tím, že už nahlížel do svého spisu, aby zjistil podrobnosti k obvinění. Na 5. listopadu je pak Penc předvolán k výslechu.

Penc měl podle Úřadu na ochranu osobních údajů nezákonně zveřejnit databázi, která obsahuje osobní data asi 770 tisíc lidí. Obviněný aktivista ale tvrdí, že se podle platné legislativy na archiválie vzniklé činností StB ochrana osobních údajů nevztahuje.

O databázi se navíc Národní archiv vyjádřil, že jde o archiválii bez cizího zásahu, celou ji tak vytvořila StB. Podle Pence prý zákon zveřejňování archiválií nezakazuje. Aktivista to prý ve svém spisu doložil, Úřad na ochranu osobních údajů prý ale k těmto dokumentům nepřihlédl.

Celý případ se táhne už 16 měsíců, Penc je nicméně přesvědčen, že soud nakonec rozhodne v jeho prospěch. Ke zveřejnění databáze se prý odhodlal kvůli tomu, že stejný krok odmítl udělat Ústav pro studium totalitních režimů, když byl ještě vedený ředitelem Pavlem Žáčkem.