www.svazky.cz

Křišťálová Lupa

Tyto stránky byli v soutěži Křišťálová Lupa nominovány odbornou porotou mezi 10 nejvýznamnějších českých internetových stránek v kategorii projekt roku (inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt)

Národní knihovna

Stránky jsou zařazeny do projektu Národní knihovny – digitální archiv českých webových stránek

WebArchiv - archiv českého webu

Kontakt

Obsah této stránky připravil kolektiv nadšenců, kterým není lhostejné fungování státních institucí v naší zemi a vadí jim, že i dvacet let od změny režimu v ČR se stát nehodlá řádně vypořádat s bílými místy naší novodobé historie.

Aktivity koordinuje
Stanislav Penc

Prohlášení k současné situaci koordinátora obsahu stránek.

Odpojeno a jak to bylo

V úterý 29.9.2009 poskytovatel webhostingu pro tyto stránky podlehl nátlaku inspektora Úřadu na ochranu osobních údajů Ing. Miloše Šnytra a zastavil provoz vyhledávání v databázi EZO (cca 770 tis. jmen osob, o které měla StB z jakýchkoliv důvodů zájem).

Připravujeme vše proto, aby databáze dále fungovala. V případě, že nám chcete jakkoliv v našem snažení pomoci, prosím udělejte to a kontaktujte nás buďto na emailu stanislavpenc@volny.cz případně pencstanislav@seznam.cz nebo na tel: 605/701081

Upozornění Úřadu na ochranu osobních údajů:    1. strana 2. strana

Vzhledem k tomu, že jde o zásadní spor nejen ve vztahu k poznávání totalitní minulosti, ale i o podobě Českého internetu uvádíme zde pár odkazů na mediální výstupy k této věci.

Zvukový záznam: Webové stránky Pencových svazků StB kvůli hrozbě pokuty nefungují ( Radiožurnál 29.9.2009)

Penc nemusí mít se seznamy StB na webu nic společného, tvrdí úředník (Lidové noviny 30.9.2009)

Úředník vyhnal 'Pencovy seznamy' StB z webu ( Lidové noviny 29.9.2009)

Další odkazy: Pencovy svazky zmizely po nátlaku úřadu z internetu (Česká média 29.9.2009) 

Blog Stanislava Pence: Jak stát hledá bič na nepohodlné ( Aktualne.cz 18.9.2009)

Stručně si ještě připomeneme některé události z loňského roku a porovnáme zájem médií a veřejnosti na statistice návštěvnosti serveru svazky.cz

V červenci roku 2009 zveřejnil na Internetu Stanislav Penc kvůli nečinnosti Úřadu pro studium totalitních režimů unikátní elektronickou databázi někdejší komunistické Státní bezpečnosti, která v podstatě ukazuje o kom je 20 km archiválií, které dostal ÚSTR zřizovacím zákonem od různých státních institucí k dalšímu nakládání.

Server nevydržel nápor, který v té době činil deset tisíc návštěvníků za hodinu a provoz za krátko zkolaboval. Byl však obnoven. A tím odstartovala kauza, která více než po roce čeká tento pátek 5. listopadu 2010 na další, pravděpodobně přelomový okamžik.

Několikrát během následujícího období se kauza svazky.cz shledala s opětovným zájmem médií. Pokud vycházíme ze statistik návštevnosti měřené Google Analytics, konstatujeme jen, že pravidelně po vystoupení Stanislava Pence v televizi, či rozhovoru v novinách, poskytl během následujícího týdne server svazky.cz informace více než 40 tisícům lidí na více než 700 tisíc zobrazených stránkách. Celkově svazky.cz zobrazili více než 3 miliony stránek pro 600 tisíc unikátních návštěvníků.

Svazky.cz tehdy odebraly Ústavu pro studium totalitních režimů monopol na šíření informací a necelých 20 let po "revoluci" zveřejnili archivy, které měli být už dávno veřejnosti předloženy.

« tolist