www.svazky.cz

Křišťálová Lupa

Tyto stránky byli v soutěži Křišťálová Lupa nominovány odbornou porotou mezi 10 nejvýznamnějších českých internetových stránek v kategorii projekt roku (inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt)

Národní knihovna

Stránky jsou zařazeny do projektu Národní knihovny – digitální archiv českých webových stránek

WebArchiv - archiv českého webu

Kontakt

Obsah této stránky připravil kolektiv nadšenců, kterým není lhostejné fungování státních institucí v naší zemi a vadí jim, že i dvacet let od změny režimu v ČR se stát nehodlá řádně vypořádat s bílými místy naší novodobé historie.

Aktivity koordinuje
Stanislav Penc

Prohlášení k současné situaci koordinátora obsahu stránek.

Známé spory ohledně StB

25. června 2009

Nejvyšší soud vyhověl Kanyzovi a zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, podle něhož umělec vědomě spolupracoval s komunistickou StB. Pražský soud chyboval při hodnocení důkazů a musí případ prozkoumat znovu. ČTK to zjistila z databáze rozhodnutí NS.

25.06.09

24. června 2009

Poslanec Walter Bartoš (ODS) uspěl s žalobou kvůli své evidenci v záznamech komunistické VKR. Městský soud v Praze rozhodl, že byl v protokolech VKR uveden jako důvěrník neoprávněně.

24.06.09

17. června 2009

Pražský městský soud začal řešit žalobu poslance Waltera Bartoše (ODS) na ministerstvo vnitra. Poslanec požaduje soudní rozhodnutí, že byl neoprávněně veden jako důvěrník v protokolech komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR). Tvrdí, že s ní nikdy nespolupracoval.

17.06.09

28. dubna 2009

Vrchní soud v Praze rozhodl, že Hlaváček nebyl informátorem komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR). Informoval o tom server iDnes.cz. Hlaváček, který nařčení ze spolupráce s kontrarozvědkou od začátku odmítal, nyní čeká na omluvu ministra vnitra v demisi Ivana Langra (ODS), v opačném případě bude požadovat satisfakci. O tom, že by se vrátil k policii nebo vyžadoval ušlou mzdu, prý neuvažuje.

28.04.09

28. dubna 2009

Vrchní soud v Praze rozhodl, že bývalý šéf Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček nebyl informátorem komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR). Informoval o tom server iDnes.cz.

28.04.09

26. března 2009

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nemusí odstranit z webu záznam o tom, že komunistická vojenská kontrarozvědka vedla jako svého důvěrníka současného poslance ČSSD Pavla Ploce. Rozhodl o tom pražský městský soud, který zároveň zamítl Plocovu žádost o omluvu. (Registrační protokoly vojenské kontrarozvědky zveřejnil v létě 2008 Archiv bezpečnostních složek, který je podle zákona přímo řízený ÚSTR. Vedle Ploce se v registrech objevila také jména poslanců ODS Waltera Bartoše, Tomáše Hasila a Juraje Rajnince. ÚSTR se Plocově žalobě bránil tím, že záznam je umístěný na webu provozovaném archivem, nikoliv samotným ústavem, a že proto ústav není tím, proti komu by měla být podána žaloba.)

26.03.09

27. listopadu 2008

Špaček znovu uspěl v právní bitvě s ministerstvem vnitra o to, zda byl, nebo nebyl vědomým spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, jež byla součástí StB. Nejvyšší soud nedávno odmítl dovolání vnitra proti pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze z února 2007, podle kterého Špaček StB nedonášel.

27.11.08

19. srpna 2008

Bývalý ředitel Kriminalistického ústavu v Praze Jan Hlaváček, který musel kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB) odejít na jaře 2007 z funkce, byl podle rozhodnutí soudu v seznamech StB evidován neoprávněně. Rozsudek zatím podle informací deníků není pravomocný, ministerstvo vnitra se proti němu může odvolat.

19.08.08

30. července 2008

Poslanci ODS Walter Bartoš a Tomáš Hasil zveřejnili záznamy, které o nich vedla bývalá komunistická VKR. Podle poslanců i ředitele ÚSTR Pavla Žáčka z nich vyplývá, že s touto tajnou službou nespolupracovali. Jako důvěrníci prý byli evidováni pouze na základě tvrzení spolupracovníků VKR, kteří jejich spis založili.

30.07.08

25. července 2008

Archiv bezpečnostních složek zveřejnil pomocné registrační protokoly bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR). Databáze zahrnuje celkem 309 protokolů, které obsahují záznamy zhruba o 140.000 lidech. Následně informovaly Česká televize a televize Nova, že protokol eviduje jako důvěrníky poslance Bartoše, Ranince a Hasila (všichni ODS) a Pavla Ploce (ČSSD). Ploc i Hasil už prohlásili, že s kontrarozvědkou vědomě nespolupracovali. Podobně se vyjádřil i Raninec.

25.07.08

17. dubna 2008

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko neuspěl se svou žalobou na ministerstvo vnitra, kterou se domáhá výroku, že vědomě nespolupracoval s komunistickou StB. Ďuričko tvrdí, že sice podepsal závazek dobrovolné spolupráce s tehdejší československou kontrarozvědkou, nevěděl prý ale, že tajná služba byla součástí StB. Pražský městský soud jeho žalobu zamítl. Rozhodnutí je nepravomocné.

17.04.08

15. dubna 2008

Plzeňský zastupitel Miroslav Charvát (dříve ODS) je v seznamu spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti (StB) veden oprávněně. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Potvrdil tak rozsudek pražského městského soudu, který v roce 2007 zamítl Charvátovu žalobu na ministerstvo vnitra kvůli neoprávněné evidenci. Charvát se cítil poškozen na svých osobnostních právech a žádal, aby jeho jméno bylo ze seznamu odstraněno.

15.04.08

31. ledna 2008

Bývalý externí poradce ministra průmyslu a obchodu Vladimír Johanes definitivně vyhrál soudní spor s ministerstvem vnitra kvůli evidenci v seznamech spolupracovníků bývalé komunistické tajné bezpečnosti (StB). Odvolací pražský vrchní soud rozhodl, že Johanes je v těchto seznamech veden neoprávněně. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze.

31.01.08

19. listopadu 2007

Informace o zpěváku Karlu Krylovi, které předal někdejší StB písničkář Jaromír Nohavica v létě roku 1989, přiměly hudebníka Jaroslava Hutku ke složení písně Udavač z Těšína. Hutka v písni, kterou složil v létě 2007 jako jednu ze série textů na historickopolitické téma, znovu upozorňuje na věc již známou. Nohavica v létě 1989 po svém návratu z Vídně informoval StB o postojích a názorech exulanta Karla Kryla. Podle Nohavici si StB svévolně jeho výpověď přikreslila. Nohavica, který nyní komunikuje jen prostřednictvím internetu, na své stránce připouští své styky s StB, vylučuje však, že by udával lidi.

19.11.07

12. září 2007

Opakovaná kontrola na ministerstvu vnitra našla dvě pozitivně lustrované osoby mezi vedoucími pracovníky ministerstva vnitra. Při opakovaných lustracích bylo zkontrolováno 195 zaměstnanců vnitra a šest vedoucích pracovníků, kteří na vnitro přišli z bývalého ministerstva informatiky.

12.09.07

15. srpna 2007

Populární divadelní a filmový herec Josef Dvořák byl spolupracovníkem komunistické StB. Podle dokumentů, které má k dispozici MfD, předával agentům informace o dění v divadle Semafor, zaměřené byly především na Jiřího Suchého. Informoval o tom server iDnes.cz. Dvořák ale v rozhovoru pro Rádio Impuls spolupráci s StB popřel.

15.08.07

18. července 2007

Městský soud v Praze potvrdil, že plzeňský zastupitel Miroslav Charvát (ODS) byl agentem komunistické StB. Charvát spolupráci s tajnou službou popírá, hodlá se odvolat. Informovala o tom televize Nova.

18.07.07

26. června 2007

Tvrzení, že Václav Neckář spolupracoval s komunistickou StB, popřel jeho bratr Jan Neckář. Podle něj je informace o zpěvákově spolupráci uměle vyrobená tehdejšími orgány StB a nezakládá se na pravdě. Neckářovi se proti tomu chtějí bránit soudní cestou, sdělil ČTK Jan Neckář.

26.06.07

25. června 2007

Lidové noviny uvedly, že podle jejich informací zpěvák Václav Neckář devět let spolupracoval s komunistickou StB. Neckáře StB podle listu evidovala jako důvěrníka s krycím jménem Bacil. Ke spolupráci ho získala v roce 1978, uvedly LN s odvoláním na dokumenty, jež deník nalezl v archivech ministerstva vnitra.

25.06.07

30. května 2007

Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI, civilní rozvědka) František Bublan řekl, že k vydávání falešných lustračních osvědčení, které měly "krýt" bývalé agenty komunistické StB, docházelo v devadesátých letech nejen ve vojenské zpravodajské službě, ale i v civilní rozvědce. Nepravdivá osvědčení podle něj v letech 1991 až 1993 dostalo několik desítek lidí. Později podle něj ale byli znovu správně lustrováni. O možném obcházení či falšování lustrací ve vojenské tajné službě se začalo hovořit v souvislosti s informací o tom, že polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí StB.

30.05.07